گلاب و عرقیات رازطبیعت

سرزمین ایران کشوری ممتاز و با رتبه بالا از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی و دارای ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده جهانی است.تعداد گونه‌های گیاهی ایران در حدود ۸ هزار گونه است که از نظر تنوع گونه‌ها حداقل دو برابر قاره اروپاست و بیش از ۲۳۰۰ گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری، ادویه‌ها و آرایشی- بهداشتی هستند. خاستگاه بسیاری از گونه‌های مهم از جمله گل محمدی، زعفران، باریجه، آنغوزه و شیرین بیان ایران است و بخش عمده‌ای از تولید جهانی این گونه‌ها در ایران انجام می‌گیرد.

عرقیات یکی از پرمصرف‌ترین شکل‌های استفاده از گیاهان است. امروزه در ایران بیش از ۴۰ نوع گیاه وجود دارد که عرق‌گیری شده و به صورت طبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. عرقیات طبی در واقع رایحه، عطر یا اسانس گیاهانی می‌باشند که آن را به آب اضافه می‌نمایند داروهای معطری می‌باشند که رایحهٔ آنها می‌تواند گیرنده‌های عصبی بویایی را تحریک نموده و بر روند ساخته شدن هورمونها حرارت بدن، سوخت و ساز بدن، سطح هورمون‌های استرس و جنسی، سامانه دفاعی بدن، افکار و رفتارهای عاطفی و جسمانی ما اثر بگذارند. این مواد معطر که مقدار آنها در عصاره یا روغن گیاهان شفابخش بیشتر وجود دارد با تحریک مغز و ترشح انتقال‌دهنده‌های عصبی موجب حالات روانی خاصی در انسان می‌شود و احساس سلامت، سرخوشی، خوشنودی و خرسندی به وجود می‌آورند. این بوها می‌توانند استرس و تا حدودی درد را کاهش داده و موجب تعادل عاطفی شوند. از جمله عرقیات پرمصرف می‌توان گلاب، عرق نعنا، عرق بهارنارنج و عرق بیدمشک را نام برد.

کارخانه فرآوری گیاهان دارویی جاجرم ( شرکت کیمیاگران رازطبیعت )، با داشتن دو خط کامل عرقیات و اسانس گیری با ظرفیت هرکدام ۳ تن در هر بچ و نیز دو خط کامل عصاره گیری با ظرفیت های ۱ تنی و ۵۰۰ لیتری در هر بچ، مفتخر به تولید ۵۰۰ تن عرقیات، ۳۰۰ تن عصاره و ۳ تن اسانس در سال می باشد.

لیست عرقیات ۱۰۰% طبیعی رازطبیعت :

۱- گلاب
۲- نعناع
۳- اسطوخودوس
۴- آلوئه ورا
۵- آنیسون
۶- آویشن
۷- باریجه
۸- بابونه
۹- بادرنجبویه
۱۰- بومادران
۱۱- بهارنارنج
۱۲- بوقناق
۱۳- بیدمشک
۱۴- بید
۱۵- پنیرک
۱۶- پونه
۱۷- چهل گیاه
۱۸- خارشتری
۱۹- خارخاسک
۲۰- خارمریم
۲۱- دارچین
۲۲- رازیانه
۲۳- رزماری
۲۴- زنیان
۲۵- زنجبیل
۲۶- زیره سبز
۲۷- سنبل الطیب
۲۸- شاتره
۲۹- شوید
۳۰- شیرین بیان
۳۱- کاکوتی
۳۲- کاسنی
۳۳- کرفس
۳۴- کلپوره
۳۵- کنگرفرنگی
۳۶- گشنیز
۳۷-گزنه
۳۸- گل گاوزبان
۳۹- مرزه
۴۰- معجون دیابت
۴۱- معجون چربی خون
۴۲- معجون کبد چرب
۴۳- معجون کلیه
۴۴- مورد
۴۵- هل
۴۶- یونجه